Strona gwna Kontakt Mapa strony Kana RSS

Celebrator - imprezy fanw Depeche Mode

ARCHIWUM - ARTYKUY
Depeche Mode - Światło w końcu tunelu
 Piotr Olkowicz - Tylko Rock (1993)
Równo trzy lata upłynęły od wydania ostatniej płyty Depeche Mode - Violator. Długo kazali nam na siebie czekać, ale wreszcie jest nowy album: Songs Of Faith And Devotion.

Jak należy rozumieć tytuł?
Oddajmy glos Martinowi Gore. Zawsze fascynowała mnie religia. Nigdy tak naprawdę nie byłem gorliwym chrześcijaninem ani nie byłem wyznawcą żadnej konkretnej religii, ale zawsze podobała mi się idea wiary. Na tytuł płyty chcieliśmy wybrać coś o mocnym zabarwieniu religijnym, lecz z odrobiną dwuznaczności. No bo wiara w co? Jaka pobożność?
W jego rozumieniu odpowiedzią na oba pytania może być seks. Pomimo tych wszystkich biblijnych nawiązań nowa płyta jest wciąż pełna seksualnego pożądania. Myślę, że 70% naszych piosenek jest o seksie lub sprawy seksu porusza. Osobiście uważam, że to ważne. Wprawia mnie w zdumienie, gdy mówię o tym ludziom, a oni uważają to za sprawę drugorzędną w życiu.
Długi okres wzajemnej izolacji muzyków miał swoje dobre i złe strony. Były to ich pierwsze dłuższe wakacje od bardzo dawna, odskocznia od życia w kombinacie o nazwie Depeche Mode. Po wznowieniu działalności doszło nawet do tego, że nalegali, aby wywiady przeprowadzano z każdym z osobna.
Czasami ciężko nam szło - wyjaśnia to Alan Wilder - nie ma co do lego wątpliwości. Fakt, że uciekaliśmy od siebie, że ludzie wyjechali i mieli swoje własne prywatne życie dał nam różne perspektywy. Czym grupa była, a czym jest i co dla nas znaczy. Dużo czasu po powrocie zajęło nam przyzwyczajenie się do siebie. Ale tak było tylko przez pierwsze dwa, trzy miesiące. Teraz znów panuje jedność.

A co w wolnych chwilach porabiali muzycy?
Alan Wilder nagrał solową płytę pod szyldem Recoil. Andy Fletcher zajął się interesami: jest współwłaścicielem restauracji w Londynie. Martin Gore myślało nagraniu kolejnej solowej płyty, ale zatriumfowały uczucia rodzinne i większość czasu spędzał z żoną i córką.
Najwięcej wydarzyło się w życiu wokalisty Dave'a Gahana. Odszedł od żony i pięcioletniego synka. Sięgnę po jego wywiad dla "Vox": Mój ojciec zostawił mnie i moją siostrę w bardzo trudnej sytuacji, gdy byliśmy bardzo mali i ja zrobiłem to samo z moim synem... Byłem z moją żoną bardzo długo i byliśmy naprawdę wielkimi przyjaciółmi, ale to się popsuło. W 90 procentach była to moja wina. Mówi dalej, że potrzebował się zorientować, co naprawdę chce robić. Teraz nie ma wątpliwości, że musi poświęcić się muzyce. Łatwo się w życiu pogubić, stracić orientację - kończy. Małżeństwo z Teresą i pobyt w Stanach spowodowały fascynację Gahana muzyką amerykańską. Znalazło to swe odbicie na Songs Of Faith And Devotion. Płyta została ciepło przyjęta w... Anglii. A jak będzie na świecie (czytaj: w USA)?
Przypomnę na wszelki wypadek ich sukcesy w Ameryce, które rozpoczęły się w roku 1985 po wydaniu płyty The Singles '81-'85. Grupa miała już wtedy swą renomę na starym kontynencie i do kariery za Oceanem podchodziła ostrożnie: Nie chcieliśmy pchać się w coś na siłę - wspomina Wilder - czasem mogło przynieść nam to szkodę. A może powinniśmy być bardziej śmiali i zrobić to wcześniej? Ale ostrożność to w końcu dobra.

A jak wspomina tamte czasy Martin Gore?
Sądzę, że zawsze pisałem ładne piosenki, nawet gdy wytykano mi, że popadłem w depresję. Myślę, że zawsze pokazywały światło w końcu tunelu... Gdybyśmy hałasowali i krzyczeli i nazywano by nas awangardą, prawdopodobnie nie zwrócilibyśmy uwagi na pewne rzeczy, które udało nam się zrobić.
Następna płyta Black Celebration ugruntowała pozycję Depeche Mode na świecie. Music For The Masses nie zadowoliło fanów, okazało się, chyba nazbyt komercyjną pozycją. Zresztą w 1989 roku otrzymali oni kolejny zestaw greatest hits - tym razem w formie koncertu - 101.
Na następny rok przypadł szczyt popularności Depeche Mode. Album Violalor wywindował grupę do światowej ekstraklasy. Sukces podobno nie zawrócił im w głowach. Gore mówi: To krępujące mieć na ścianie Złota Płytę. To tak jakby powiedzieć - patrz jaki jestem ważny.
Najbliższy czas pokaże czy Piosenki o wierze i pobożności są w stanie odnieść taki sukces jak Violator. Niewątpliwa to gratka dla stęsknionych depeszowców, ale czy przysporzy zespołowi nowych sympatyków?
Strona gwna Do gry
Copyright © 2005-2022 Modern Mode
Realizacja : DIALNET
strona gwna /  news /  zesp /  dyskografia /  galeria /  teksty /  fani /  archiwum /  strona